Spotkali się sąsiedzi

Niedziela 22 czerwca 2014

7 maja w małej auli Collegium Polonicum w Słubicach odbyło się spotkanie tematyczne pt. „Podzielone miasta. Polsko-niemieckie stosunki w regionie Odry i Nysy 10 lat po rozszerzeniu UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej”.

 

Spotkanie zorganizowało Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z siedzibą w Poczdamie. Do jego tematyki wprowadził zebranych prof. dr Paul Zalewski z Katedry Ochrony Zabytków Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Następnie przyszedł czas na prezentacje projektu: „Aurith/Urad. Zwei Dörfer an der Oder/Dwie wioski nad Odrą”, „Guben– Gubin 2013. Nachbarn – Sąsiedzi” oraz „Podzielone miasta: Frankfurt (Oder) / Słubice”. Zaraz potem Roland Semik wygłosił wykład pt. „Miejsca pamięci w Słubicach i na dawnych przedmieściach Frankfurtu (Dammvorstadt)”. Spotkanie zakończyła dyskusja na temat: „Czy po 10 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej podzielone miasta bardziej się do siebie zbliżyły?”. Wzięli w niej udział uczestnicy spotkania i Michael Kurzwelly.

 

(red.)

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij