Projekt z przepisem na sukces

Czwartek 17 lipca 2014

Warsztatowo i integracyjnie było podczas wyjazdu uczestników projektu „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych” z Sulęcina i Torzymia do Falent pod Warszawą.

 

Projekt zakładający przede wszystkim wsparcie na rynku pracy zorganizowała na terenie powiatu sulęcińskiego Fundacja Aktywizacja w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan. Innowacyjne Wyjazdowe Warsztaty Aktywizacji Społeczno-Zawodowej (IWWASZ) – tak brzmi pełna nazwa czterodniowych warsztatów, które odbyły się w dniach 23-26 czerwca w Centrum Szkoleniowym Falenty pod Warszawą. W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy projektu z terenu całej Polski zaraz po posiłku wzięli udział w spotkaniu inauguracyjno-zapoznawczym, na którym każde e-Centrum (są to jednostki skupiające uczestników w różnych gminach) prezentowało miejscowość, w której działa oraz swoich członków. E-Centra z Sulęcina i Torzymia w bardzo dynamiczny i zabawny sposób przedstawił Ryszard Waldun, podpierając się przy tym przygotowaną wcześniej prezentacją multimedialną. Niewątpliwie Ryśka można nazwać ambasadorem gminy Sulęcin, ponieważ poza promowaniem jej walorów turystycznych zorganizował również konkurs, w którym pozostali uczestnicy warsztatów musieli odpowiedzieć na pytania wynikające z prezentacji. Zwyciężczyni otrzymała album i foldery promocyjne wydawane przez Urząd Miejski.

Po tym spotkaniu, jak też przez cały czas pobytu w ośrodku wszyscy mogli korzystać z wielu atrakcji hotelowych, w tym m.in.: z basenu, jacuzzi i siłowni.

Drugi i trzeci dzień wyjazdu przebiegł pod znakiem warsztatów merytorycznych. Podczas tych spotkań uczestnicy z Sulęcina i Torzymia z pomocą trenerów opracowali i przedstawili plan na założenie w Sulęcinie spółdzielni socjalnej. Ta forma działalności tak bardzo spodobała się sulęcińsko - torzymskiej grupie, że jej członkowie planują w najbliższym czasie uruchomić spółdzielnię socjalną. Jak dotąd żaden podobny podmiot w gminie Sulęcin nie powstał, dlatego miejmy nadzieję, że projekt przy odrobinie pomocy sulęcińskich instytucji odniesie sukces, a przedsiębiorstwo, powstałe w jego wyniku znajdzie swoją lukę na trudnym sulęcińskim rynku. Więcej informacji o zasadach działania spółdzielni socjalnych nasi czytelnicy znajdą w artykule „Ekonomia społeczna szansą na zmniejszenie bezrobocia”, który ukaże się w najbliższym numerze Przekroju Lokalnego. O kolejnych etapach na drodze do powołania spółdzielni socjalnej przez osoby z e-Centrów w Torzymiu i Sulęcinie również będziemy na bieżąco informować.

Po dwóch dniach warsztatów przyszedł czas na ich podsumowanie oraz uroczystą kolację, która zakończyła się wspólną zabawą taneczną do białego rana. Kolejny raz nieoceniony okazał się Rysiek, który przez większość imprezy był didżejem i konferansjerem.

Razem ze mną (zajmuję się koordynowaniem projektu na ternie powiatu sulęcińskiego) oraz kilkoma opiekunami, w wyjeździe grupy z powiatu sulęcińskiego wzięło udział 13 osób. Łącznie w piątych już zorganizowanych przez Fundację Aktywizacja warsztatach IWWASZ uczestniczyło ponad 70 osób.

- Warsztaty były dla nas bardzo cennym doświadczeniem. Przekazano nam dużo ważnych i pożytecznych informacji dotyczących funkcjonowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy - podkreślał Wojciech Gondorek z Sulęcina, jeden z uczestników.

Zdobyta wiedza, wiele poznanych wspaniałych osób i owocnych dyskusji, to trwałe efekty warsztatów IWWASZ, które odrywają od codziennego życia, ładują energię do dalszej działalności oraz mobilizują do stawania naprzeciw kolejnym wyzwaniom.

 

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij