Pomnik w Sulęcinie musi powstać

Wtorek 18 marca 2014

To najważniejszy wniosek ze spotkania w sprawie budowy nowego pomnika w Sulęcinie, które odbyło się 31 stycznia w Domu Joannitów. Nie wiadomo jednak, czyja postać miałaby stanąć na cokole.

 

Zebrani stwierdzili jednak, że są zbyt małą grupą (w spotkaniu wzięło udział 18 osób), by w imieniu wszystkich mieszkańców powiatu sulęcińskiego zadecydować o tym, komu lub czemu ma być poświęcony nowy monument. Podczas spotkania zostało sformułowanych kilka propozycji dotyczących nazwy nowego pomnika, jednak postanowiono poddać je konsultacji z mieszkańcami powiatu. Rozpatrywano kilka wariantów, jak przeprowadzić konsultacje. Ostatecznie uznano, że na początek w „Przekroju Lokalnym” zostaną wydrukowane propozycje uczestników spotkania z 31 stycznia oraz pozostawione zostanie miejsce na wpisanie innej, jeżeli żadna z podanych nie będzie idealną. Takie podejście do sprawy ma zapewnić jak największą akceptowalność ze strony mieszkańców do podjętych kroków. Poniżej przedstawiamy propozycje uczestników spotkania dot. budowy nowego pomnika w Sulęcinie oraz wolne miejsce na ewentualne wpisanie innej intencji. Prosimy wyciąć kartę wzdłuż linii, zaznaczyć krzyżykiem w kratce wybraną przez siebie intencję lub wpisać i zaznaczyć inną, a następnie kartkę wrzucić do specjalnej skrzynki zlokalizowanej przy na ul. Kilińskiego 9 w Sulęcinie (budynek telekomunikacji) w pokoju nr 15 lub przesłać pocztą na adres redakcji: ul. Kościuszki 22a/3, 69-200 Sulęcin.

 

Jestem zwolennikiem budowy nowego pomnika w Sulęcinie i chciałbym, by był on poświęcony:


1. POMNIK OFIAR TOTALITARYZMÓW: NAZIZMU NIEMIECKIEGO I KOMUNIZMU SOWIECKIEGO
2. POMNIK PRZESIEDLONYCH Z ZIEM WSCHODNICH PIERWSZYCH MIESZKAŃCÓW GMINY SULĘCIN
3. POMNIK OFIAR RZEZI WOŁYŃSKIEJ DOKONANEJ NA LUDNOŚCI POLSKIEJ PRZEZ NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH W LATACH 1943-1944
4. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

                                                                            …………..………………………………………..

                                                                       Imię i nazwisko osoby zgłaszającej

 

 

Prosimy mieszkańców powiatu o zainteresowanie i aktywne podjęcie konsultacji sprawy budowy pomnika w Sulęcinie. Kwestie naszej spuścizny i prawdy historycznej powinny być dla nas ważne, ponieważ to one określają również nasz obecny stosunek do ojczyzny. Potrafimy się przecież cieszyć, gdy wygrywa nasza reprezentacja i celebrować te chwile z biało - czerwonym szalikiem na szyi oraz innymi elementami świadczącymi o naszym przywiązaniu do ojczyzny. Dlatego okażmy nasz patriotyzm również w wydaniu lokalnym i weźmy udział w konsultacjach.

 

 

W ramce:

 

Dość pokłonów dla Armii Radzieckiej?

 

Jak już wspomniałem, uczestnicy spotkania byli pewni, że pomnik w Sulęcinie powinien powstać. Nie było jednak pełnej zgody co zrobić z istniejącym już pomnikiem w parku naprzeciwko gimnazjum. (na tablicy widnieje m.in. napis "WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM ARMII RADZIECKIEJ I WOJSKA POLSKIEGO WYZWOLICIELOM PRASTAREJ ZIEMI SULĘCIŃSKIEJ") Zdecydowana większość uczestników spotkania uznała, że jego obecność w przestrzeni publicznej miasta to zakłamanie i hipokryzja historyczna. O opinię w tej sprawie postanowiliśmy poprosić Instytut Pamięci Narodowej. W chwili zamykania tego numeru gazety nie było jeszcze odpowiedzi. Mamy jednak nadzieję, że niedługo IPN wyda swój pogląd w tej sprawie. Osobiście bardzo mnie cieszy wiele głosów poparcia dla pomysłu budowy pomnika w Sulęcinie, płynących z różnych środowisk. To buduje i daje wiarę, że wspólnym wysiłkiem osiągniemy sukces

.

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij