Wyborowe zmagania

Czwartek 17 maja 2018

W niedzielę, 29 kwietnia, na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie, zakończyła się tygodniowa rywalizacja o miano najlepszego strzelca w kategorii wojskowej i cywilnej podczas zawodów w strzelaniu długodystansowym.

Wyjątkowa edycja

Każda wydanie zawodów Longshot jest inne. Co jest charakterystyczne dla XI edycji? To przede wszystkim formuła łącząca dwa oddzielne do tej pory wydarzenia. Zawody strzelców wyborowych oraz cywilne zawody „strzelców długodystansowych”. Pierwsze trzy dni zawodów Longshot przeznaczone były dla wojskowych, którzy poddani zostali próbie taktyczno-strzeleckiej, ponieważ strzelec wyborowy to przede wszystkim żołnierz działający w trudnych warunkach na polu walki, z ograniczoną ilością snu przy dużym wysiłku fizycznym. - Nasze zadania wiążą się z długimi godzinami spędzonymi na obserwowaniu, w ciągłym napięciu, często w warunkach zagrożenia a zawłaszcza skupieniu na oddaniu celnego strzału. Tutaj musimy panować nad każdym mięśniem swojego ciała oddechem a nawet biciem serce. Warunki atmosferyczne wypływają na strzał, ale strzelec musi potrafić zapanować nad tym, nad sytuacją w której się znajduje – wyjaśnia dowódca sekcji strzelców wyborowych 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Wielkopolskiej Brygady.

Dlatego też pierwsza cześć zawodów obejmowała 12-kilometrową pętle taktyczną oraz zadania ogniowe na odległościach od 300 do 1500 metrów z różnego rodzaju broni.

W weekend, począwszy od piątku 27 kwietnia, na wędrzyńskim poligonie rozległy się strzały oddawane również przez zawodników cywilnych, którzy w tym czasie odbywali treningi przed startowe. Natomiast w sobotę i niedzielę padły już punktowane strzały.

 

Zawody dla ludzi ze strzelecka pasją

- Z roku na roku strzeleckie zawody przyciągają coraz większą liczbę zawodników. W 2008 startowało 50 uczestników, w tym roku mamy ponad 600 zawodników z 12 różnych krajów. Świadczy to o prestiżu tego wydarzenia. Longshot to platforma łączącą różne grupy: żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb, sportowców i hobbistów, wszystkich których wspólną pasją jest strzelectwo wyborowe. Dla żołnierzy II część zawodów to przede wszystkim wymiana doświadczeń, możliwość śledzenia najnowszych trendów w rozwoju uzbrojenia, amunicji a także technik strzelania długodystansowego. Każdy oddany strzał oraz uczestnictwo w zawodach to doskonała forma sprawdzenia umiejętności strzelców oraz doskonalenia przez nich swojego rzemiosła” – wyjaśnia szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Jarosław Mosur.

- Idea zawodów LONGSHOT to stworzenie formuły gdzie wiedza i doświadczenia wykorzystywane są w sportowej rywalizacji. Sportowej bo nie chodzi tylko o puchar czy podium, ale przede wszystkim, aby wynieść jak najwięcej wniosków i doświadczeń od innych zawodników – podkreśla współorganizator zawodów Zbigniew Świerczek.

 

Najlepsi wśród najlepszych

W części militarnej w klasyfikacji końcowej czołowe miejsca zajęli

W kategorii Military Tactical Standard:

I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie kpr. Marcin Neckar, st. szer. Mateusz Godziemski uzyskując 953 pkt.

II miejsce 6 Brygada Powietrzno-Desantowa w składzie kpr. Adam Smuła, szer. Michał Hajzyk uzyskując 706  pkt.

III miejsce 1 Brygada Pancerna w składzie st. kpr. Piotr Łopuszyński i st. szer. Przemysław Ślepko uzyskując 680 pkt.

W kategorii Military Tactical Super Magnum

I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie st. kpr. Jan Kedra, st. szer. Marceli Góralski uzyskując 920 pkt.

II miejsce 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w składzie st. szer. Karol Kostrzewa, st. szer. Maciej Mazurek uzyskując 720  pkt.

III miejsce 15 Brygada Zmechanziowana w składzie st. szer. Tomasz Wysocki i st. szer. Damian Radecki uzyskując 580 pkt.

Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika pogratulował żołnierzom sukcesów oraz wraz z dowódcą Wielkopolskiej Brygady wręczył zwycięzcom wyróżnienia.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij