Weekendowy Szlak Naukowy

Wtorek 21 listopada 2017

Swego czasu pisałem o tytułowych skarbach, omówionych na konferencji naukowej numizmatyków i archeologów we Wschowie. Dziś są one wspaniale opisane przez dra Tadeusza Szczurka z Gorzowa Wlkp. W ramach Weekendowego Szlaku Naukowego, 20 października w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. odbyła się promocja książki połączona z wykładem autora. Licznie przybyłych, w tym także Sławomira Bieńka, prezesa Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar”,  powitała Ewa Pawlak, dyrektor placówki.  

Autor książki na wstępie podziękował wszystkim tym, którzy wspomagali go w swej pracy. Wymienił m.in. Andrzeja Kirmiela, dyrektora muzeum w Międzyrzeczu, jak również Łukasza Bednaruka, pracownika tegoż muzeum i członka Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Numizmatyków. Podziękował również pracownikom Narodowego Banku Polskiego, bowiem pozycja została wydana dzięki projektowi realizowanemu z NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej (muzeum w ramach tego programu wydało broszurę dla dzieci, pełną zabawnych tekstów, rebusów, rysowanek, krzyżówek, itp., pt. Grosz Gustaw idzie do skarbczyka).

Skarby znalezione na historycznej Ziemi Torzymskiej (w jej granicach był również Sulęcin) w Toporowie, w Międzyrzeczu i Goraju w gminie Przytoczna,  Kunowicach k/Słubic, Gorzowie Wlkp. i w Strzelcach Krajeńskich zostały szczegółowo przedstawione w rozdziałach książki „Późnośredniowieczne skarby monet z pogranicza Królestwa Polskiego, Śląska i Brandenburgii”. W załączonym suplemencie autor omówił podobne znaleziska w zachodniopomorskim. Podczas ciekawego wykładu T. Szczurek przedstawił to, czego nie ma w jego publikacji. Podał przeliczniki pieniężne krążących monet na rzeczonym obszarze i co za nie można było w tamtym okresie kupić. Ponieważ dominowały grosze praskie, półgrosze koronne, denary zachodniopomorskie, marchijskie fenigi brakteatowe, do tego dochodziły grosze miśnieńskie, szelągi z Gdańska lub Torunia – był to swoisty konglomerat. Czytelnik sporo dowie się na temat okoliczności odkrycia i zawartości skarbów, analizy monet i informacji o mennicach. Bardzo bogata dokumentacja zdjęciowa i obszerna bibliografia jest bezcenną gratką dla zainteresowanych.

Zwieńczeniem spotkania była możliwość osobistego wybicia pamiątkowego „pieniążka” o wartości 1 szczurka z reprodukcją denara Bolesława Chrobrego na awersie (pierwszy wizerunek orła na polskiej monecie).

L. Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij