Wały będą jednak budowane
Niedziela 22 grudnia 2013
Po tym, jak zarząd województwa lubuskiego wystąpił z wnioskiem do wojewody o zawieszenie postępowania na realizację w zakresie budowy wałów przeciwpowodziowych w Słubicach, w mieście wybuchła burza. Protesty odniosły pozytywny skutek.
Groźba powodzi w Słubicach wciąż jest aktualna. Mieszkańcy pamiętają jeszcze rok 1997, gdy mało brakowało, by miasto znalazło się pod wodą. Wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy zapadła decyzja, by wybudować w Słubicach zabezpieczenie przeciwpowodziowe, których wartość oszacowano na 160 mln zł. W ramach tej kwoty ma być wzmocniony wał istniejący i wybudowany dodatkowy odcinek wału okrężnego, który zabezpieczy miasto przed tzw. cofką. Prace miały ruszyć w 2014 r.
Problemy z gruntem
Niespodziewanie jednak przedstawiciele zarządu województwa w imieniu inwestora Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze wystąpili do wojewody o zawieszenie postępowania dotyczącego pozwolenia na budowę.
Problemem okazał się grunt pod inwestycję, za który będzie trzeba zapłacić odszkodowana właścicielom. Zarząd województwa uważa, że to obowiązek Skarbu Państwa, a nie samorządu.
Na reakcję słubickich samorządowców nie trzeba było długo czekać. – To zupełnie nieuzasadnione, by z takiego powodu wstrzymywać wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji tak ważnej dla bezpieczeństwa mieszkańców Słubic – podkreśla radny powiatowy ze Słubic Tomasz Pisarek.
Na wniosek klubu radnych Platformy Obywatelskiej, Rada Powiatu w Słubicach podjęła uchwałę wzywającą inwestora do kontynuowania procedur związanych z budową wału. Co jest zastanawiające przeciwko uchwale zagłosowały tylko dwie osoby – starosta Andrzej Bycka i członek zarządu Sławomir Dudzis. Reszta radnych poparła uchwałę.
Kilka dni później podobne stanowisko uchwalili radni miejscy Słubic.
Nie wiedziała o wniosku?
Te głosy i stanowczy sprzeciw mieszkańców Słubic przyniósł pozytywny skutek. Marszałek województwa Elżbieta Polak poinformowała, że zamierza wycofać wniosek do wojewody o wstrzymanie wydania pozwolenia na budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Słubicach. I tutaj kolejna niespodzianka: pani marszałek twierdzi, że nic nie wiedziała o wniosku, który podpisali członkowie zarządu województwa Romuald Kreń i Stanisław Tomczyszyn.
W następnym etapie konieczne jest zapewnienie finansowania inwestycji. Większość kwoty ma być pokryta z nowego rozdania unijnych pieniędzy zaplanowanego na lata 2014-2020.
Adam Piotrowski