W hołdzie Sulęcińskim Pionierom

Niedziela 12 stycznia 2020

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika upamiętniającego pierwszych mieszkańców miasta i gminy Sulęcin. Monument w formie kolumny z płaskorzeźbami po bokach i orłem na szczycie ma stanąć w okolicach centrum Sulęcina.

Pod uwagę brane są trzy lokalizacje: skwer obok byłego kina Znicz, w pobliżu Domu Joannitów oraz w samym centrum miasta. Pomnik ma upamiętnić pionierów osiedlających się na ziemi sulęcińskiej po 1945 r. – Jesteśmy to winni ludziom, którzy budowali to miasto, dbali o nie, pracowali tutaj, zakładali rodziny i dali życie kolejnym pokoleniom – mówi inicjator powstania pomnika Leszek Siarka – chcemy, by ten pomnik był symbolem naszej „małej ojczyzny” i by łączył wszystkich mieszkańców gminy – podkreśla.

W związku z inicjatywą budowy pomnika ogłoszony został Konkurs Śladami Pionierów Ziemi Sulęcińskiej. Celem konkursu jest zebranie wspomnieć pierwszych osadników Ziemi Sulęcińskiej. W konkursie może wziąć udział każdy chętny bez względu na wiek. Forma pracy jest dowolna, np. drzewo genealogiczne, fotorelacja czy spisane wspomnienia. Termin składania prac konkursowych został wyznaczony na 20 maja 2020 r. Składać należy je w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulęcinie. Szczegóły konkursu w regulaminie dostępnym na naszej stronie przekrojlokalny.pl.

- Chciałbym, żeby po wybudowaniu pomnika prace złożone w konkursie znalazły się w opublikowanej z tej okazji książce. Byłoby to piękne uzupełnienie – mówi L. Siarka.

Najważniejsze teraz jednak, to zebrać odpowiednie fundusze na budowę. Na tym w najbliższym czasie będą się skupiać członkowie i sympatycy Komitetu.

We współpracę ze Społecznym Komitetem Upamiętnienia Pierwszych Mieszkańców Ziemi Sulęcińskiej zaangażowali się sulęcińscy harcerze, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Sulęcinie, Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych Koło w Sulęcinie oraz Sulęcińska Rada Seniorów.

Osoby, które chciałyby włączyć się w budowę pomnika i wesprzeć tę inicjatywę proszone są o dokonanie przelewu na konto Społecznego Komitetu Upamiętnienia Pierwszych Mieszkańców: SGB Bank Spółdzielczy Ośno Lubuskie: 85 8369 0008 7109 7042 2000 0010 z dopiskiem: Budowa Pomnika Pierwszych Mieszkańców Ziemi Sulęcińskiej.

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij