„Pokonaj cukrzycę!”- szkolne Dni Promocji Zdrowia w SOSW w Sulęcinie
Poniedziałek 18 kwietnia 2016
Kilkudniowe obchody dni promocji zdrowia na stałe wpisały się w kalendarz imprez szkolnych. I nic dziwnego – SOSW jest szkołą, która od ponad 10 lat przynależy do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Edukacja zdrowotna jest istotnym elementem kształcenia i wychowania uczniów oraz całej społeczności szkolnej. Tegoroczne wydarzenia odbywały się w dniach 06 - 08 kwietnia i skupiały się wokół tematu cukrzyca, tj. zgodnie z tematem, jakim WHO odjęła Światowy Dzień Zdrowia 2016.
W ciągu 3 dni cała społeczność szkolna, w tym uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy Ośrodka poszerzyli swoją wiedzę o zdrowiu i zdrowym trybie życia, a także dowiedzieli się, jak zapobiegać cukrzycy, jak diagnozować, leczyć i udzielać pierwszej pomocy.
W pierwszym dniu zdrowotnych działań odbył się 3. Turniej Wiedzy o Zdrowiu i Szkole Promującej Zdrowie, którego laureatami zostali: Zuzanna Woźniak i Dariusz Kaczorowski, Adam Wywrocki i Kamil Szałachowski (kategoria szkoła podstawowa), Laura Walicka i Łukasz Krzykliwy, Klaudia Dąbrowska i Kacper Krawiec (kategoria gimnazjum i SPdP) oraz p. Dana Chajec i p. Małgorzata Góra (kategoria dorośli). W dalszej części odbyło się spotkanie z panią dietetyk Agnieszką Sikorską, która przybliżyła zebranym zasady zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży oraz przedstawiła najczęściej popełniane błędy żywieniowe, które prowadzą do wielu chorób, w tym otyłości i cukrzycy. Po sporej dawce wiedzy uczniowie i nauczyciele aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Jedna grupa pojechała na rajd rowerowy, druga poszła na rajd Nordic Walking, a trzecia grupa najmłodsza uczestniczyła w zabawach ruchowych na boisku szkolnym.
W drugim dniu odbywało się wielkie gotowanie. Od pierwszych godzin lekcyjnych uczniowie w klasach pod okiem swoich wychowawców-nauczycieli przygotowywali zdrowe potrawy na degustację, w której uczestniczyli licznie przybyli zaproszeni goście oraz społeczność szkolna. Na stole pojawiły się: wiosenne kanapki, deser truskawkowy dla diabetyków i nie tylko, zdrowe wiosenne koreczki, sałatka z kurczakiem (gotowanym na parze), egzotyczny kuskus z kurczakiem, sałatka z kuskusem i warzywami, wiosenna sałatka. Wszystkie degustacyjne potrawy były piękne i kolorowe, a co najważniejsze bardzo smaczne, zdrowe i zapobiegały powstawaniu cukrzycy. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, dyrektorzy sulęcińskich szkół: Aleksandra Jasicka, Grażyna Sobieraj, Izabela Hutyra, Sławomir Słonik, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Alina Konopko - Żelechowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joanna Różańska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Żelechowski, członek Zarządu Powiatu Grzegorz Zawadzki, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Maciej Tonder oraz naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego Małgorzata Gronowska. Po przywitaniu gości przez dyrektora SOSW Danutę Malinowską, głos zabrał Dariusz Ejchart, który wyraził podziw dla wspaniałego przedsięwzięcia, w które nasi uczniowie corocznie bardzo się angażują. Podkreślił znaczenie zdrowego odżywiania i istotę diety w walce z chorobą cywilizacyjną, jaką jest właśnie cukrzyca. Kolejnym punktem zdrowotnych zajęć były tematyczne warsztaty, w czasie których uczniowie wykonali plakaty na temat cukrzycy, wzięli udział w pokazie wytworu domowego chleba oraz poznali temat cukrzycy od strony biologiczno-chemicznej i nauczyli się, jak udzielać I pomocy w stanach cukrzycowych.
Trzeci dzień rozpoczął się od kolejnej degustacji – tym razem wszyscy degustowali wypieczony chleb żytni na naturalnym zakwasie. W czasie warsztatów wyrobiono i wypieczono 8 bochenków chleba, które częściowo wzbogacono różnymi dodatkami, np. czarnuszką, żurawiną, ziarnami (słonecznik, siemię lniane, sezam). Świeżutki chlebek z odrobiną masła smakował wyśmienicie! Po zakończonym smakowaniu chleba nadszedł czas na spotkanie z p. Iwoną Jarzyną - szkolną higienistką, która przeprowadziła kontrolę wagi ciała uczniów. W dalszej kolejności społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie, tj. z p. Joanną Kubicką i p. Katarzyną Grupińską, które przedstawiły krótki film o cukrzycy oraz zapoznały uczniów z istotnymi zasadami w prewencji cukrzycy. Panie podczas spotkania zaprezentowały uczniom nowoczesną pomoc edukacyjną, jaką są alkogogle, które pozwoliły zebranym zupełnie na trzeźwo poczuć, jak alkohol wpływa na postrzeganie rzeczywistości, obniża sprawność ruchową i osłabia organizm. Ponadto, wykonały chętnym osobom indywidualne pomiary zawartości tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu oraz pomiary procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie i obliczenia Body Mass Index (BMI). Po spotkaniu z przedstawicielami PSSE w Sulęcinie odbyło się spotkanie edukacyjne z paniami pielęgniarkami z NZOZ Hipokrates. Przedstawicielki służby zdrowia w krótkiej prelekcji przekazały najważniejsze informacje dotyczące cukrzycy i sposobów jej zapobiegania, a także wykonały badanie poziomu cukru we krwi chętnym pracownikom Ośrodka.
Szkolne Dni Promocji Zdrowia są corocznym wydarzeniem edukacyjnym, których celem jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności społeczności szkolnej w zakresie zdrowia i zdrowego stylu życia oraz zmiana złych i szkodliwych nawyków zdrowotnych na nawyki sprzyjające i służące zdrowiu.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przebieg tegorocznych dni promocji zdrowia.
Anna Szemitko











