Obwodnica jak marzenie

Czwartek 23 lutego 2012

- Nareszcie jest! – cieszą się mieszkańcy Ośna Lubuskiego. Powodem ich radości jest oddanie do użytku 27 grudnia nowoczesnej obwodnicy, która biegnie wokół miasta. Ręce zacierają także kierowcy, nie tylko z naszego powiatu.

Nic dziwnego – dotychczas jadąc z Sulęcina lub Gorzowa Wlkp. w kierunku Słubic trzeba było „przebić” się przez centrum miasta. A droga ta, delikatnie mówiąc nie była zbyt komfortowa. – Na tych kocich łbach to trzęsło całym autem. Poza tym było strasznie wąsko – skarżył się nam Stefan Żarnowski, kierowca ze Skwierzyny. Na nierówną, kamienną drogę nic nie można było poradzić, bo podlegała ona ochronie konserwatorskiej. Wprowadzono jedynie zakaz wjazdu tirów do centrum, jednak ruch w mieście wcale nie stał się przez to bardziej płynny. Wąski i nierówny przejazd przez Ośno spędzał sen z oczu niejednemu kierowcy. Z kolei mieszkańcy centrum miasta przeklinali wieczny hałas i smród spalin. Piesi narzekali na brak bezpieczeństwa – jadące przez Ośno auta jeździły często bardzo szybko, nie licząc się z przechodniami. Dlatego zaczęto myśleć o obwodnicy.

Całkowicie poza miastem
Budowa ruszyła wiosną 2010 r., a prace skończono w listopadzie zeszłego roku.
Obwodnica to prawie 6 km nowej drogi. Od strony Słubic prowadzi przez las, co pozwala całkowicie ominąć miasto. Dalej przecina o wyjazdową drogę w kierunku Rzepina. Tu powstało rondo.
Za stadionem obwodnica skręca w lewo i graniczy z nowym osiedlem mieszkaniowym. Potem przecina drogę przy wyjeździe z miasta w kierunku Sulęcina. To właśnie tam, obok Miejskiego Obszaru Przemysłowego powstało kolejne rondo. Zbudowano także dwa wiadukty, które zapewniają bezkolizyjny przejazd przez skrzyżowania z liniami kolejowymi.
Cała inwestycja pochłonęła ok. 45 mln. zł, a zrealizował ją Zarząd Dróg Wojewódzkich.
 

obwodnica_jak_marzenie_640


Święto miasta i mieszkańców
- Jest to największa i najważniejsza inwestycja w Ośnie Lubuskim – czytamy w oświadczeniu burmistrza Stanisława Kozłowskiego.  – Ta droga jest bardzo ważnym elementem układu komunikacyjnego Ośna Lubuskiego. Wyprowadza ona ruch tranzytowy, a zwłaszcza ciężarowy poza teren miasta, a tym samym uciążliwości z tym związane przestaną funkcjonować. Za sprawą obejścia poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także zmniejszy emisja spalin i poziom hałasu w terenie zabudowanym. Nowa trasa znacznie skróci czas podróży, zarówno kierowcom w ruchu lokalnym, jak i tranzytowym, przyczyni się także do wzrostu komfortu i płynności jazdy. Zapewniona zostanie lepsza komunikacja w regionie. Wieloletnie dążenia i zabiegi o budowę obwodnicy Ośna Lubuskiego znalazły swój szczęśliwy finał, będący świętem miasta i jego mieszkańców – cieszy się burmistrz S. Kozłowski.

Wojciech Obremski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij