Niewybuchy są nadal groźne

Poniedziałek 25 września 2017

Pomimo, że od II Wojny Światowej minęło ponad 70 lat, dalej pozostałości po tamtych wydarzeniach stwarzają realne zagrożenie. Często podczas pracy w ogrodzie, prac budowlanych czy po prostu spacerów można natknąć się na amunicję lub niewybuchy. Pomimo tego, że wyglądają na zardzewiałe i niegroźne, nadal mogą eksplodować. W takich przypadkach natychmiastowo należy oddalić się od znaleziska na bezpieczną odległość i poinformować policję.

W rejonie naszego województwa nadal pomimo upływu wielu lat od zakończenia wojny nadal można natknąć się na pozostałości po niej. Część z nich jest bardzo niebezpieczna ponieważ są to niewybuchy. W naszym rejonie funkcjonowały między innymi składy amunicji. Wycofujące się w pośpiechu wojsko często nie mogło przetransportować ze sobą takiej ilość amunicji i ukrywali je w zabudowaniach gospodarczych lub po prostu zakopywali w ziemi. Wszystkie takie znaleziska są bardzo niebezpieczne. Wiele z nich posiada zapalniki i nawet niewielkie stuknięcie tym przedmiotem może spowodować jego eksplozję. Stwarzają zagrożenie niezależnie od wielkości ponieważ nawet amunicja małego kalibru, która eksploduje w dłoni może spowodować kalectwo albo śmierć. Jeśli kiedykolwiek natkniemy się na takie „pamiątki” po wojnie pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, przenosić czy też próbować rozbierać. Stanowią one zagrożenie i przetrzymując je w domach stwarzamy realne zagrożenie dla całej rodziny.

Wśród policjantów są specjaliści z przeszkoleniem sapersko – minerskim. Tacy funkcjonariusze mają niezbędną wiedzę by rozpoznać czy obiekt jest uzbrojony i groźny oraz posiadają odpowiednie umiejętności do obchodzenia się z nimi by w bezpieczny sposób je zabezpieczyć lub przekazać wojskowemu patrolowi saperskiemu.  

sierż. sztab. Marcin Ruciński

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij