Nie widać końca wojny o terminal

Niedziela 22 grudnia 2013

Sprawa dzierżawy działki, wchodzącej w skład terminala w Świecku podzieliła powiatowych radnych. – Nie można podejmować takich ruchów, gdy sytuacja terminala jest wciąż nierozstrzygnięta – grzmią radni z PO.

 

Przypomnijmy: starostwo powiatowe w Słubicach nabyło świecki terminal w lutym. Jednak czy stało się to zgodnie z prawem określi Sąd Najwyższy (powiat nie miał zgody wojewody). Dopóki skarga kasacyjna nie zostanie rozpoznana, postanowienie sądu okręgowego nie jest prawomocne. Przez prawie pół roku zarząd powiatu słubickiego nie mógł podpisywać umów dzierżaw i najmu z przedsiębiorcami i firmami zainteresowanymi działalnością na byłym terminalu w Świecku. Zablokował to wojewoda lubuski. Jednak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. je uchylił. Sprawa dotyczy uchwały rady powiatu wyrażającej zgodę na dzierżawę terenu do 10 lat i uchwały zarządu powiatu m.in. dotyczącej procedur dzierżaw i najmu.

 

Co na to Sąd Najwyższy?

 

Wojewoda lubuski zapoznał się z wyrokiem i zapowiada złożenie skargi kasacyjnej. Sprawa jest związana z zakupem przez powiat słubicki terminala w Świecku. Wojewoda twierdzi, że doszło do tego wbrew prawu. Według niego przy podpisaniu aktu notarialnego korzystano z wycofanej z obiegu decyzji, dlatego terminal nie jest własnością powiatu, a Skarbu Państwa. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wyda ostateczną decyzję w tym sporze.

 

Ćwierć wieku dzierżawy

 

Tymczasem na jednej z ostatnich sesji rady powiatu radni przegłosowali decyzję, na podstawie której powiat będzie mógł wydzierżawić 3-hektarową działkę na terminalu na okres 25 lat. I to bez przetargu. „Za” było większość radnych, zaś po przeciwnej stronie stanął klub Platformy Obywatelskiej. Jego szef Tomasz Pilarski twierdzi, że podjęcie takiej decyzji spowoduje, że rada nie będzie miała wpływu na to, komu, na jak długo i za jaką cenę zarząd będzie mógł wydzierżawić tę ziemię. Według członków klubu PO podejmowanie takich decyzji w sytuacji, gdy sprawa terminala jest wciąż nieuregulowana, jest co najmniej niewłaściwe. – Poza tym gdyby okazało się, że powiat nie jest jednak właścicielem terminala, istnieje zagrożenia wypłaty sporych odszkodowań firmom, które zainwestują na wydzierżawionym terenie – tłumaczył „Gazecie Lubuskiej” T. Pilarski.

Według wicestarosty słubickiego Leopolda Owsiaka przesunięcie okresu dzierżawy z 10 do 25 lat ma pomóc w znalezieniu inwestorów. Póki co w Świecku ma powstać baza noclegowa dla kierowców i stacja benzynowa. L. Owsiak nie niepokoi się również o sprawę ewentualnych odszkodowań dla inwestorów. – Gdyby nawet terminal zmienił właściciela, umowy, które podpiszemy, przejdą na następcę, więc o żadnych odszkodowaniach nie może być mowy – twierdzi w rozmowie z GL wicestarosta. Przyznaje też, że dzięki tej uchwale zarząd nie będzie już musiał konsultować się z radnymi.

 

(woj)

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij