„Gorzów Wlkp. – pali się katedra!”

Czwartek 28 września 2017

1 lipca 2017 r. o godz. 1828 alarm ze Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gorzowie Wlkp. Otrzymaliśmy powiadomienie o zdarzeniu, SMS-y o treści: „Gorzów Wlkp., ul. Gen. Wł. Sikorskiego – pali się katedra”. Do zdarzenia zadysponowano z OSP Witnica trzy zastępy ratownicze: GBA (średni gaśniczy), GCBA (ciężki gaśniczy) i SD 30 (drabina mechaniczna).

O godz. 1834 wyjechały alarmowo, do zdarzenia w/w zastępy z obsadą 10 druhów z naszej OSP.

Po przyjeździe na miejsce pożaru widok przerażający nawet dla doświadczonych i zaprawionych w „boju” strażaków ratowników. Gęsty dym wydostający się z wieży katedry, brak możliwości dotarcia do źródła pożaru, praktycznie nie wiadomo jak intensywny jest ogień wewnątrz wieży katedralnej.

Zadanie, jakie otrzymaliśmy od dowódcy akcji gaśniczej:

  • zastępy GBA i SD 30 – sprawić drabinę mechaniczną od strony ul. Sikorskiego i z wysokości 30 m podawać 1 prąd gaśniczy w natarciu na dach wieży, wykorzystując istniejące otwory okienne,
  • zastęp GCBA – zasilanie wodą innych zastępów gaszących wieżę z drabin mechanicznych i podnośników,
  • równolegle od powyższych działań gaśniczych, część naszych druhów zostało zadysponowanych do ewakuacji mienia ruchomego znajdującego się w płonącej katedrze.

Z powodu intensywnego dymu wszyscy strażacy zabezpieczeni zostali aparatami powietrznymi izolującymi drogi oddechowe.

Kolejne zadanie do wykonania – 4 ratowników w aparatach i ubraniach specjalnych żaroodpornych - gotowych do dyspozycji dowódcy akcji, celem bezpośredniego natarcia od wewnątrz, po zadymionej klatce schodowej. Do wykonania tego zadania jednak nie doszło, powód – bardzo intensywne zadymienie oraz wysoka temperatura znacznie przekraczająca 100oC.

Akcja gaśnicza trwała nieprzerwanie przez wiele godzin, jednak oczekiwanego efektu gaśniczego długo nie mogliśmy osiągnąć. Skomplikowana konstrukcja wieży, wykonana z wysuszonego, nieżywicowanego drewna sosnowego była doskonałym dostarczycielem energii dla rozwijającego się wewnątrz wieży pożaru.

Jednak – około północy – podjęte działania oraz ilość i rodzaj zadysponowanych do pożaru sił i środków, nie tylko z terenu województwa lubuskiego, ale również z województw ościennych, zaczęły przynosić oczekiwane efekty. Ok. godz. 2 wydobywający się z wieży dym zaczął przybierać coraz bielszy kolor, co świadczyło, że jest w nim coraz więcej pary wodnej, powstałej w wyniku odebranego ciepła z płonącej drewnianej konstrukcji wieży. Wiedzieliśmy, że od tego momentu ostateczne opanowanie żywiołu, to już kwestia najbliższego czasu.

Ciężka praca przez wiele godzin, coraz bardziej dawała znać o sobie. Zmęczenie coraz bardziej było odczuwalne. Dla zobrazowania - autopompa naszego GCBA przepompowała ponad 1 328 tys. litrów wody.

Ok. godz. 5 rano podmiana ratowników. Na zarządzony alarm do siedziby naszej OSP przybyło 7 gotowych do działań ratowników, którzy alarmowo udali się na teren akcji gaśniczej, celem wymiany najbardziej zmęczonych naszych strażaków.

Następnego dnia ok. godz. 14 nastąpił powrót do bazy zmęczonych, ale całych, zdrowych i zadowolonych z udanej akcji naszych zastępów.

W dniu 7 lipca br., w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Gorzowie Wlkp., nastąpiło podsumowanie akcji gaszenia pożaru gorzowskiej katedry. Wojewoda Lubuski, Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wlkp. oraz Proboszcz parafii katedralnej - zaprosili wszystkich uczestników akcji gaśniczej, zarówno z OSP jak i PSP.

Na spotkaniu tym, wyrażono najwyższe słowa uznania za profesjonalizm i zaangażowanie oraz wręczono wyróżnienia w postaci: listów gratulacyjnych od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka, a Proboszcz wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowe krzyżyki z posłaniem, aby zawsze ich chroniły w trudnych i niebezpiecznych działaniach.

Wśród wyróżnionych listem gratulacyjnym MSWiA znaleźli się nasi druhowie: Mikisz Łukasz oraz Przywitowski Arkadiusz.

 

Prezes OSP Witnica

Krzysztof Świstel

 

PS. Nie tylko strażacy z Witnicy, ale i druhowie z OSP Mościce brali udział w akcji gaszenia gorzowskiej katedry, a także na polecenie prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., pana Jacka Wójcickiego – firma cateringowa z Witnicy „SŁAWEK” Pana Mariana Rutkowskiego zapewniła bardzo smaczne posiłki regeneracyjne i napoje dla wszystkich uczestników akcji.

 

Imienny wykaz strażaków OSP Witnica biorących udział w działaniach:

Zastęp GBA

Zastęp GCBA

Zastęp SD 30

Mikisz Zdzisław

Mikisz Henryk

Mistrzak Mirosław

Mikisz Łukasz

Mikisz Marcin

 

Ostrowski Mikołaj

Przywitowski Arkadiusz

 

Mistrzak Marek

 

 

Woźny Ireneusz

 

 

Kryszczak Adrian

 

 

 

Podmiana:

Mistrzak Krzysztof

Galiński Grzegorz

Wysoczański Sławomir

Włodarczyk Zbigniew

Nowak Dawid

Osiński Maciej

Markowski Paweł

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij