Dzień Ziemi w Celowym Związku Gmin CZG-12

Środa 23 maja 2018

21 kwietnia na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Długoszynie po raz kolejny odbył się „Dzień Ziemi w CZG-12”. Impreza miała na celu przybliżenie mieszkańcom 15 gmin członkowskich Związku sposobu gospodarowania odpadami zebranymi selektywnie i odpadami komunalnymi w zakładzie, przypomnienie zasad selektywnej zbiórki odpadów w gospodarstwach domowych i zasad Kultury Segregacji.

Po raz drugi zaprosiliśmy mieszkańców gmin członkowskich Związku do odwiedzenia Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Przybyłe na teren Zakładu osoby miały możliwość zapoznania się z procesem doczyszczania odpadów na linii sortowniczej, ich przygotowaniem do recyklingu i korzyściach wynikających z założenia własnego kompostownika. Dla dzieci zorganizowane zostały warsztaty ozdabiania toreb bawełnianych, eko-instrumentów, malowania osłonek na doniczki wykonanych ze zużytych butelek PET oraz warsztaty malowania Planety Ziemi na wielkich kulach wykonanych ze starych gazet. Do aktywnego spędzenia czasu podczas imprezy zachęcali animatorzy z Akademii Piłkarskiej BOSKO. Dzięki obecności Powiatowej Komendy Policji z Sulęcina dzieci miały okazję przejść tor między pachołkami w nietypowych okularach - alkogoglach, a reprezentacja Powiatowej Straży Pożarnej z Sulęcina uczyła w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy i prezentowała sprzęt do ratowania ludzi z wypadków samochodowych. W ramach akcji ZAMIEŃ ODPADKI NA KWIATKI przekazaliśmy mieszkańcom ok. 70 sadzonek kwiatów w zamian za oddane surowce i odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Długoszynie.

Organizowany w CZG-12 Dzień Ziemi był także dobrą okazją, aby kolejny raz przypomnieć o konieczności segregacji odpadów w naszych gospodarstwach domowych. Już za 2 lata gminy będą miały obowiązek osiągnięcia 50-procentowego poziomu recyklingu odpadów komunalnych i nie uda się tych poziomów uzyskać bez segregacji odpadów w naszych gospodarstwach domowych. Pamiętajmy, że PRZETWORZENIE MA ZNACZENIE !

Dzięki wsparciu Porozumieniu REKARTON każdy odwiedzający CZG-12 otrzymał wodę w wygodnym opakowaniu, znanym nam z pakowania mleka i soków, tzw. tetrapaku - jest to opakowanie wygodne i w 100% nadające się do recyklingu! Dzięki uprzejmości firmy IMP POLOWAT Sp. z o.o. otrzymaliśmy filmy edukacyjne o przetwarzaniu butelek plastikowych typu PET. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia przyczynili się do zmniejszenia swego wpływu na środowisko wybierając autobus lub wspólny przyjazd (np. z sąsiadem). Dzień Ziemi w CZG-12 odbył się także dzięki wsparciu firm i instytucji, którzy zapewnili stoiska informacyjne, atrakcje i zapoznali z zasadami bezpieczeństwa: Komendy Powiatowej Policji z Sulęcina, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Sulęcina, Parafialnej Akademii Piłkarskiej BOSKO, Polskiemu Związkowi Działkowców z Gorzowa Wlkp., Porozumieniu REKARTON, IMP Polowat Sp. z o.o.

Wszystkim obecnym tego dnia dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że w kolejnym roku będzie jeszcze więcej osób  zainteresowanych zapoznaniem się z procesem przetwarzania odpadów! 

Katarzyna Radej

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij