Dajmy sobie szansę na rozwój

Wtorek 24 stycznia 2017

Prawdziwe bogactwo to nie to, ile Twoja praca 

pozwoli Ci zarobić, ale to, kim Cię uczyni.”

Realizowanie własnych pasji jest elementem, który sprzyja rozwojowi osobowości, jak również sprawia, że dzięki temu uwierzymy w swoją życiową skuteczność.

Dzięki zaangażowaniu w pogłębianie wiedzy zwraca się uwagę innych na swoją działalność i tak też się stało w przypadku kilkorga uczniów w I LO w Sulęcinie, którzy zdecydowali się powalczyć o stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego. Walka ta zakończyła się wygraną i dwie osoby spośród nich otrzymały je.

Jedną z nich jest Marcin Juszkiewicz, uczeń klasy II b. Budząc zainteresowanie słuchaczy opowiada podczas tzw. lekcji żywej historii uczniom klas pierwszych o militariach z czasów II wojny światowej. W zeszłym roku przygotował wystawę tematyczną „Żołnierze wyklęci”. Zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Powstania i zrywy niepodległościowe w Polsce na przestrzeni wieków – Powstanie Warszawskie” oraz I miejsce w Biegu Niepodległościowym w Słubicach.

Był uczestnikiem Rajdu Karabanowa, który odbywa się w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, gdzie jako wolontariusz wspiera przewodników, oprócz tego brał udział w konkursach matematycznych m.in. Pangea. Obecnie uczestniczy w konkursie „II Rzeczpospolita” oraz Olimpiadzie Solidarności. Marcin osiąga także sukcesy w powiatowych biegach przełajowych. Działa w Lubuskim Towarzystwie rekonstrukcji historycznej. Stworzył prywatną kolekcję pamiątek wojskowych, którą udostępnia szkołom z terenu województwa lubuskiego. Uczestniczył w wywiadzie w TVP Gorzów, gdzie zaprezentował część swojego zbioru militariów.

Marcin realizuje zajęcia z matematyki, chemii i biologii na poziomie rozszerzonym. Planuje uczestniczyć w konkursach matematycznych i chemicznych. Ponadto poszerza swoje zainteresowania historyczne biorąc udział w różnych formach konkursowych. Po ukończeniu liceum chce podjąć naukę w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Przez grono pedagogiczne określany jest jako sumienny, skromny, ambitny. Na koniec wywiadu zaznacza, że bardzo chce podziękować dwóm nauczycielkom: wychowawczyni –

p. Danucie Baranowskiej oraz nauczycielce historii – p. Wiolecie Bartniak, które wspierają jego działania, doceniają zaangażowanie i na pomoc których zawsze może liczyć.

Drugą osobą, która otrzymała stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego jest Klaudia Koczara, uczennica klasy II b. W zeszłym roku szkolnym zajęła II miejsce w XLII Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym oraz I miejsce w Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno - Astronautycznym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego.

Otrzymała wyróżnienie w XI edycji Ogólnopolskiego konkursu: Fizyczne Ścieżki w kategorii praca naukowa oraz w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym „Odkryjmy tajemnice Wszechświata”. W ramach konkursu astronomicznego występowała z referatem jako laureat podczas „Nauki Przyrodnicze na scenie 7”. Obecnie przygotowuje kolejną pracę konkursową z astronomii. Klaudia interesuje się matematyką, chemią, fizyką i astronomią, z których to dziedzin poszerza wiedzę z pasją i zaangażowaniem. W czasie wolnym doskonali swoje umiejętności malarskie, uczestniczy w zajęciach plastycznych i malarskich w Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Brała udział także w ogólnopolskim konkursie plastycznym, „Ikona Popkultury”.

Przez grono pedagogiczne określana jest mianem osoby sumiennej, ambitnej, zaangażowanej we własny rozwój. Jest otwarta na nowe, naukowe doświadczenia. Z chęcią opowiada o swoich zajęciach, pasjach i odkryciach.

Zarówno Marcin i Klaudia dumnie reprezentują I LO w Sulęcinie uczestnicząc w rożnych konkursach na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim, pokazując innym, jak ważne, przede wszystkim dla siebie samego, jest inwestowanie we własny rozwój poprzez poszerzanie swoich zainteresowań. W naszej szkole jest wielu uczniów, którzy realizują swoje pasje, niektórzy z nich otrzymują różnego rodzaju stypendia naukowe, co daje kolejny powód do tego, by kształtować siebie i  zdobywać wiedzę, tak, jak ktoś kiedyś powiedział:

„Nie znam bardziej optymistycznego faktu, niż ludzka zdolność do ulepszenia życia dzięki świadomemu działaniu. Jeśli ktoś z ufnością podąży za swoimi marzeniami i postanowi prowadzić życie, które sobie wyśnił, bardzo szybko osiągnie niespodziewany sukces.”

Katarzyna Cyranowska

Monika Pilecka

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij