8-letnia Asia – mała bohaterka

Środa 17 maja 2017

Dzięki przytomnemu zachowaniu dziewczynki udało się zapobiec spaleniu mieszkania lub jeszcze większej tragedii. Gdy Asia zobaczyła dym i płomienie unoszące się z telewizora, bez zastanowienia zadzwoniła na numer alarmowy 112.

Tego dnia Asia na chwilę została sama w domu w Żubrowie niedaleko Sulęcina. Gdy przebywała w swoim pokoju, nagle z jej telewizora coś buchnęło i zaczął się wydobywać dym. – Telewizor się pali – powiedziała do słuchawki telefonu po wybraniu numeru alarmowego 112. Operatorka Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przyjęła zgłoszenie i wysłała na miejsce jednostkę straży pożarnej z Sulęcina. Kazała dziewczynce zabrać kurtkę i stanąć przy otwartych drzwiach wejściowych. Do czasu przyjazdu pomocy operatorka zajmowała dziewczynkę rozmową podkreślając co chwilę, że jest bardzo dzielna.

Przybyły na miejsce zastęp straży pożarnej zastał czarny dym wydobywający się z okna dachowego budynku. Strażakom bardzo szybko udało się zagasić pożar bez dużych strat materialnych w mieszkaniu. Według ustaleń mundurowych do pożaru doszło w wyniku zapalenia się telewizora znajdującego się na komodzie, od którego z kolei zajęła się belka konstrukcyjna dachu przebiegająca przez pokój. Jak podkreślają, dzięki błyskawicznej reakcji nie doszło do tragedii.

- Zachowałaś się bohatersko i profesjonalnie, tak jak powinien zachować się każdy dorosły człowiek. Jesteś przykładem dla wszystkich Lubuszan – pogratulował dziewczynce wojewoda lubuski Władysław Dajczak podczas specjalnego spotkania, które odbyło się 26 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, do której uczęszcza bohaterka. - Dzięki twojemu opanowaniu, wiedzy i odwadze udało się zapobiec tragedii oraz ograniczyć straty materialne – podkreślał burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart. Podziękowania za wzorową postawę złożył Asi również m.in. st. bryg. Sławomir Klusek, Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

W szkole Joasi od 2008 roku odbywają się zajęcia nauki pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", prowadzonego przez Fundację WOŚP. Na zajęciach edukacyjnych w klasach I-III nauczyciele przekazują uczniom wiedzę z tego zakresu pierwszej pomocy. Podsumowaniem programu jest szkolenie praktyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej, które realizowane jest w klasie III. Po zakończeniu realizacji programu dzieci otrzymują wpis na świadectwie szkolnym, będącym potwierdzeniem uczestnictwa w szkoleniu.

- Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w szkoleniach z pierwszej pomocy, dlatego też nasi nauczyciele cały czas dokształcają się w tym temacie. Za każdym razem gdy Fundacja WOŚP organizuje szkolenie w naszej okolicy, nauczyciele biorą w nim udział i zdobywają certyfikaty. Joasia - nasza mała bohaterka jest przykładem tego, że nauka pierwszej pomocy od najmłodszych lat przynosi wymierne efekty. Wszyscy nasi uczniowie znają podstawowe zasady ratowania życia - mówi Grażyna Dobrowolska - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij